Pałuckie Drogi do Niepodległości

czwartek, 12.1.2017

W 98 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rejonowa Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyła się pogadanka historyczna poświęcona walkom powstańczym o Szubin. W tym roku wzięły w niej udział klasy Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie i z Gimnazjum w Kowalewie.

Przeprowadzona w czwartek 12 stycznia prelekcja była nie tylko lekcją historii ale i patriotyzmu. Zadaniem autora było obudzenie w młodzieży zainteresowania nie tak dawną przeszłością tych ziem, a co ważniejsze – uświadomienie uczniom, że to właśnie ich pradziadowie wywalczyli wolność dla Szubina, Rynarzewa, Turu i innych miejscowości naszej gminy, po ponad 123 latach zaborów. Prowadzący opowiadał m.in. o powstańcach, których nazwiska dziś możemy spotkać w książce telefonicznej Szubina i Kcyni, które znamy. Byli to m.in: bracia Sobotowie i bracia Śledzikowscy, Erdmann, Kwasek, Bembnista, Jagodziński, Kałamaja, Bratkowski, Piasecki, Thielmann, Ebel, Lisiecki, Pawełczak, Paszkiet, Niespodziany, Sławiński, Śliwiński, Cielecki, ks Bułakowski i ks Sołtysiński. Walenty Dypczyński, i wielu innych. To oni stali się z dnia na dzień bohaterami, którzy wywalczyli wolność naszemu miastu i całemu regionowi. Pamięć o ich dokonaniach jest formą szacunku dla nich. – stwierdził prowadzący.

By nie powtarzać szkolnej lekcji historii autor skupił się na mało znanych szczegółach walki o Szubin i Kcynię. Próbował nakreślić skomplikowane stosunki polsko-niemieckie na tych terenach. Spotkanie uatrakcyjnił pokaz dwóch filmów paradokumentalnych oraz oryginalna mapa prezentująca rozmieszczenie sił wojskowych obu stron w walce o Szubin 11 stycznia 1919r. – To truizm lecz przekazuję uczniom prawdę, że historia nie jest biało-czarna, że tworzyli ją żywi ludzie, a nasze ziemie wyzwalali powstańcy niewiele starsi od mych słuchaczy. Oni – gdyby powstanie wybuchło dziś – też zapewne sięgnęli by po broń i zdali swój egzamin z patriotyzmu. Ta świadomość pozwala się młodzieży zidentyfikować z naszym regionem, naszą małą ojczyzną – podkreślił dyrektor RBP – autor pogadanek. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 gimnazjalistów. Należy dodać że spotkaniu towarzyszyła wystawka tematyczna wydawnictw poświęconych powstaniu.