Rynarzewski Rak

poniedziałek, 28.7.2014

We wtorek 22.07.2014 r. uczestnicy zajęć wakacyjnych pt. „Zaczarowana biblioteka” spacerowali po swojej małej ojczyźnie z miłośnikiem historii Rynarzewa panem Piotrem Adamczewskim.

Dzieci usłyszały dużo nowinek historycznych. Najlepszą ciekawostką było to, że w roku 1919 dzieci cały rok nie chodziły do szkoły, bo koszarowały w niej wojska. Dowiedziały się skąd wożono cegłę na budowę kościoła Św. Katarzyny, gdzie były odlane dzwony i czym je przywieziono, gdzie mieszkał ostatni burmistrz Rynarzewa i wiele innych wydarzeń, które miały miejsce w naszej wsi. Tam gdzie stoi kościół Św. Stanisława był staw, który służył wówczas do gaszenia pożarów często nawiedzających naszą miejscowość. Ludność nie mogła sobie z tym żywiołem poradzić. Pewnego dnia, gdy domy na ul. Szubińskiej stanęły w ogniu, miejscowy proboszcz wraz z wiernymi wyprowadził z kościoła obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezusa, nagle ustał wiatr i można było ugasić płonące budynki, których spaliło się 80 procent. Uczestnicy zajęć zadawali dużo pytań a pan Piotr udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Po dydaktycznej wycieczce wszyscy otrzymali słodki poczęstunek i poszli pobawić się w gry zręcznościowe. W zajęciach udział wzięło 20 uczestników.

W kolejnym dniu tj. w środę 23.07.2014 r w ramach projektu ,,Zaczarowana biblioteka” dzieci robiły mapę Rynarzewa pod opieką pana Piotra Adamczewskiego. Zadanie to okazało się nie takie łatwe, więc podzieliły się na grupy. Starszaki pracowały nad mapą a pozostali po przeczytaniu przez panią bibliotekarkę legendy o ,,Rynarzewskim Raku” chwycili za pędzle i na dużych arkuszach papieru malowali farbami ilustrację do przeczytanego tekstu. Po twórczych zadaniach dzieci poszły na świeże powietrze i bawiły się w różne gry i zabawy.

Na koniec podziękowaliśmy panu Piotrowi za przekazaną wiedzę o naszej miejscowości, którą będziemy długo, długo pamiętać i przekażemy ją swoim kolegom i koleżankom. W zajęciach udział wzięło 19 osób.

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie
Filia w Rynarzewie
Krystyna Zębała