Usłyszeliśmy prawdę
Obszerna sala czytelni pękała w szwach. Maria Wiernikowska z trudem dobrnęła do stolika. Na spotkanie czekała już prawie setka ludzi. Znana dziennikarka telewizyjna i radiowa prawie dwie godziny opisywała konflikty zbrojne w różnych stronach świata, widziane oczami korespondenta wojennego.
Wiele też dowiedzieliśmy się o wyzwoleniu Litwy spod rosyjskiej okupacji i obecnych relacjach między Litwinami a mniejszością polską. Niestety wiele w tej relacji było słów gorzkich o Polakach. Spotkanie autorskie zorganizowane było w ramach programu “Dyskusyjne Kluby Książki” we współpracy z Instytutem Książki w Krakowie.
Maria Wiernikowska urodzona w 1955 r. studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Perugii i w Paryżu. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1982r. w Radio France Internationa (RFI), w tym okresie współpracowała także z BBC.
Po 1989 roku przyjechała do Warszawy, gdzie rozpoczęła współpracę z Polskim Radiem. Później pracowała także w Radiu ZET. Pisała również relacje dla Gazety Wyborczej. Przez wiele lat tworzyła reportaże i materiały dla Telewizji Polskiej, m.in. z punktów zapalnych na całym świecie z Serbii, Czeczenii, Rosji, Bośnii i Hercegowiny, Afganistanu.
Zasłynęła wstrząsającymi materiałami z katastrofalnej powodzi tysiąclecia w Polsce z 1997r. Jest autorką książki pt.: “Zwariowałam czyli widziałam w Klewkach”. Od 2007 r. do 2009 r. była autorką cyklu reportaży telewizyjnych ”Telewizja objazdowa” nadawanych w TVP Info.
Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski