W pogoni za słońcem w USA

sobota, 26.10.2024

Korona słońca nad USA

Aby poznać czym jest pełne zaćmienie słońca trzeba było być w piątek 25 października w szubińskiej książnicy. O zjawisku nie do opisania i o wrażeniach z pięciotygodniowej podróży ze swymi przyjaciółmi do USA opowiadał nam Marek Nikodem znany fotografik zjawisk astronomicznych i wieczornego nieba, zapalonego amatora astronomii i prezesa pałucko -pomorskiego stowarzyszenia astronomiczno – ekologicznego, grupy lokalnej w Niedźwiadach koło Szubina. Ścigając słońce przez terytorium USA, 8 kwietnia tego roku, dotarł z kolegami do stanu Maine najmniej zaludnionego, lecz tego wiosennego dnia przyciągnął z całego świata obserwatorów pełnego zaćmienia słońca. Obserwacja cudu natury jakim jest pełne zaćmienie słońca było ukoronowaniem jego pięciotygodniowej podróży po stanach od Nowego Jorku po Las Vegas . – Tego momentu nie da się opisać ani pokazać na zdjęciach. To zjawisko u większości z nas zawsze powoduje wzruszenie, przejęcie, fascynację, a nawet płacz z nagromadzonych emocji – relacjonował Marek Nikodem widowni wypełniającej po brzegi czytelnię biblioteki. Liczne zdjęcia przybliżały nam niesamowitość wydarzenia, o którym mówił. Równie ciekawą częścią spotkania były opisy kanionu Kolorado i licznych parków narodowych, w tym największego w USA krateru Barringera powstałego po upadku meteorytu o średnicy 1200 metrów i głębokości 170 m. O szacowanej masie 300 tysięcy ton! Nasz gość zdradził, ze najbliższe pełne zaćmienie słońca będzie miało miejsce już za dwa lata nad Hiszpanią. Wielokrotnie podkreślał piękno i niepowtarzalność USA. Dla nas z pewnością to spotkanie było niepowtarzalne. Dziękujemy Marku!