Tajemnice ogrodów
Ogrody średniowiecza i renesansu kryją w sobie wiele tajemnic. Mowa kwiatów i symbolika podziału ogrodów to tylko niektóre z nich. Przekonaliśmy się o tym po wykładzie Anny Sergott pracownika Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Pani Anna poprowadziła nas ścieżkami ogrodowymi Włoszech, Francji i Polski przez cztery wieki historii.
Uczestnicy środowego spotkania w szubińskiej bibliotece dowiedzieli się m.in., że w średniowieczu istniały ogrody modlitewne poświęcone Marii Pannie, ogrody dworskie i publiczne. Poznaliśmy niektóre ich tajemnice. Jako przykład posłużył m.in. różany ogród zakonny w Malborku. Historyk sztuki ukazała uczestnikom spotkania liczne związki ogrodu z malarstwem. Jego obecność na obrazach oznaczała królestwo Boże lub całkiem ziemski przybytek zmysłów. Decydowała o tym symbolika przedstawionych elementów a nawet rodzaj kwiatów w wyobrażonym ogrodzie. Jak wyjaśniła Anna Sergott kwiaty miały swoje symboliczne znaczenia. Tylko niektóre z nich przetrwały w świadomości powszechnej do dzisiaj. O ile w Średniowieczu przypisywano ogrodom często funkcję religijną o tyle w Renesansie ogrody postrzegano bardziej jako miejsca rozrywki. Z tamtych czasów znany jest typ ogrodów katalogowych czyli botanicznych gdzie nasadzano każde rośliny odrębnie zupełnie jak w zielniku. Modna wtedy była geometryzacja i labirynty z drzew i krzewów niosące w sobie tajemny przekaz pod osłonką próżnej rozrywki. Wtedy też zastosowano w ogrodach wynalazek perspektywy. Bawiono się wodą tworząc fontanny jawne i ukryte a nawet fontanny grające. Często budowa ogrodu prowadzona była z myślą o oglądaniu go z góry na kształt kobierca. Zauroczenie alchemią uosabiały sztuczne groty i starannie dobrane kwiaty oraz zioła. W tworzeniu ogrodowych cudów przodowały w Europie Padwa, Wenecja i Florencja.
Nie sposób streścić w kilku słowach wiedzy jaką posiedli uczestnicy środowego spotkania w szubińskiej bibliotece. Kolejna gawęda o ogrodach Pani Anny Sergott 17 kwietnia. Już dziś zapraszamy Państwa na kontynuowanie tej frapującej podróży w czasie.
Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski