Tajemnice godła i flagi
Dziewięćdziesiąta piąta rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to wyjątkowa okazja do prezentacji symboli narodowych. W środę 13 listopada w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyła się na ten temat, niezwykle interesująca prelekcja Piotra Fiałkowskiego. Podczas żywej lekcji historii prelegent, z zamiłowania historyk i kolekcjoner, a także animator polskości, przedstawił panoramę dziejów godła naszego kraju.
„Biały orzeł – to ptak symbolizujący odwagę i królewskość – miał więc być piastunem bohaterskości, majestatu i czystości dążeń narodu i państwa. Jako godło i plastyczny symbol wiary zwycięstwa jasności nad mrokiem” – stwierdził Piotr Fiałkowski. Obecni na spotkaniu gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie zapoznali się nie tylko z powstawaniem i kształtowaniem się naszych symboli narodowych ale także poznali wiele faktów dotyczących odznaczeń państwowych. W trakcie lekcji historycznej nie zabrakło ciekawych legend i mało znanych szczegółów z historii polskich orłów jak ta o Orle Sołtysa, ze wsi Żurawia w gminie Kcynia.
Prelegent przypomniał także jak należy eksponować flagę państwową i zachęcił do jej wywieszania przy każdej okazji. Wsparł go w tym apelu Mirosław Rzeszowski prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, przypominając zarazem o fakcie posiadania przez szubiniaków własnej flagi, którą też warto eksponować.
Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski