Finał przeglądu filmowego „Bez Granic” to sukces dokumentu

czwartek, 19.11.2015

W środowy wieczór, 18 listopada 2015 r., w czytelni biblioteki publicznej zasiadło ponad sto osób aby obejrzeć dziesięć finałowych filmów z siedemnastu zgłoszonych obrazów, do  drugiego międzypowiatowego przeglądu filmów amatorskich „Bez Granic” – projektu realizowanego przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne i Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie.

Wśród przybyłych gości znaleźli się starosta Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bethke i wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Kaszewski; Burmistrz Szubina Artur Michalak oraz radni Szubina. Tak liczną reprezentację wysokich przedstawicieli władz Gminy i Powiatu poczytujemy za uznanie dla realizowanego projektu. Gościem specjalnym gali była artystka multimedialna, reżyserka Małgorzata Goliszewska. Artystka przedstawiła kilka swoich filmów dokumentalnych na czele z najbardziej znanym obrazem „Ubierz mnie”. Jednak najwięcej emocji przyniósł werdykt jury, któremu przewodziła dr Monika Siwak-Waloszewska oraz wybór nagrody publiczności. Pierwsze nagrody przypadły dokumentom biograficznym autorstwa Remigiusza Konieczki oraz małżeństwa Sylwii i Romana Kralów. Puchar Publiczności zdobył film szubinianki Karoliny Roj. Puchar prezesa Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego  przyznany został Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, za aktywny udział w dwóch edycjach przeglądu. Przegląd filmów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Nakielskiego, patronatowi Burmistrza Szubina oraz pomocy sponsorów. Patronat medialny pełnił: portal internetowy ITVSzubin.pl, Tygodnik lokalny Pałuki i Gazeta regionalna Powiat. Dziękujemy za pomoc i zapraszamy do współpracy w następnym roku, a wszystkich namawiamy by już dzisiaj chwytali za kamerę. Trzeci przegląd filmów już za rok! Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółową listę nagrodzonych i wyróżnionych wraz z uzasadnieniem.

Werdykt jury w drugim, międzypowiatowym przeglądzie filmów amatorskich „Bez granic”.

Jury w składzie: Tomasz Gronet, Mirosław Rzeszowski, Izabela Mężykowska, Paweł Dobies oraz przewodnicząca komisji Monika Siwak-Waloszewska postanowiło przyznać nagrody:
W kategorii młodszej wiekowo:
– Jakubowi Kawa, autorowi filmu „Rolnictwo w obiektywie”. Za niezwykłą dojrzałość myślenia obrazem, przemyślaną kompozycję wysmakowanych plastycznie kadrów, zrytmizowanie ujęć i umiejętne wykorzystanie muzyki w filmowej miniaturze ukazującej harmonię ludzkiej pracy z pięknem przyrody, za pasję, która sprawiła, że uprawa ziemi staje się dla widza czymś porywającym.
– Karolinie Roj, autorce filmu „Profanum”. Za wrażliwość i przekonujące ukazanie dramatu młodej osoby, brutalnie wepchniętej w dorosłość, sprawne konstruowanie świata przedstawionego za pomocą zmienności tempa akcji, retrospekcji, spowolnienia obrazu, dopracowanej inscenizacji, scenografii i dobrego aktorstwa nadającego autentyzm przejmującej fabularnej historii o bohaterce osamotnionej wobec otaczającej ją przemocy, otrzymującej wsparcie w świecie metafizyki.

W kategorii młodzieży starszej i dorosłych wyróżnienie:
– dla Bartłomieja Majcher autora filmu „Rutyna”. Za szczerość i lapidarność przekazu egzystencjalnych rozterek młodego człowieka, poszukującego własnej drogi w świecie i autorskiego sposobu wyrażania siebie za pomocą obrazu.
– dla Grzegorza Siuchnińskiego za film „Szubin”. Za ukazanie Szubina w niesztampowej, wizualnie formie bez upiększeń, lecz o rożnych obliczach.
– dla Mariusza Krala, autora filmu „Spływ”. Za brawurowe prowadzenie subiektywnej kamery, pokazującej niezwykle dynamiczny obraz, który sprawia, że w tym mini-filmie drogi  to my płyniemy rzeką, sycąc się kolorem, ulegamy silnym emocjom, podziwiając piękno dzikiej przyrody i razem z kajakarzem pokonując przeszkody.

III miejsce
– dla Eryka Wypycha, autora filmu „Moja pasja”. Za wspaniałą, wartościową pasję, która przełożyła się na pełen zaangażowania, trzymający w napięciu, przedstawiony z lekkością i humorem zbiorowy portret godnych naśladowania postaw ludzi, gotowych w każdej chwili nieść pomoc innym.

II miejsce
– dla Katarzyny Antkowiak, autorki filmu „Schemat”. Za świadome i niekonwencjonalne wykorzystanie szerokiego wachlarza filmowych środków, w bogatej formalnie i niezwykle sprawnie zrealizowanej autorskiej opowieści, odsłaniającej wrażliwość młodej kobiety, za spójność autentycznego przekazu próbującego zarówno w warstwie emocjonalnej, językowej, jak i wizualnej przełamywać schematy.

I miejsce ex aequo
– dla Remigiusza Konieczki, autora filmów „Pan Jan od rzeźb” i „Liny w galarecie”. Za kreatywność, pokazanie szerokiego wachlarza możliwości twórcy odnajdującego się w odmiennych tematach i formach, za dramaturgię w dokumentalnym portrecie, łączącą motywy tragiczne i komiczne w odsłanianiu niesamowitości bohatera, który mimo bolesnego doświadczenia przez los, potrafi cieszyć się życiem i swoją twórczą pasją, za oryginalność żartobliwej formy, opartej na grze słów i obrazu, która w adekwatnej do treści warstwie wizualnej zawiera jednocześnie interesujący wątek edukacyjny dotyczący dawnej kultury.
– dla Sylwii i Romana Kral, autorów filmu „Moje miejsce na ziemi”. Za kameralny, uniwersalny i spójny portret dojrzałego człowieka o wyjątkowej pasji nadającej sens życiu,  zrealizowany w różnorodnych planach i ujęciach, ukazujących postać w działaniu i detale, ze świadomością filmowca opowiadającego głównie obrazem. Unikalne metaforyczne zdjęcia w tym dokumentalnym filmie wzmacniają przekaz o fascynacji astronomią uczącą pokory człowieka będącego okruchem wobec kosmosu, jednocześnie podkreślający jego indywidualną moc zachwytu nad pięknem wszechświata.

Tutaj można oglądać nagrodzone filmy.

fot. RBP w Szubinie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski