prof. Piotr Kuligowski o emigracji

piątek, 13.3.2026

  W piątek 13 marca w szubińskiej książnicy miał miejsce niezwykle ciekawy wykład profesora Piotra Kuligowskiego. Polacy naród migrantów w XVIII i XIX wieku. Temat pozornie akademicki. Dzięki prof. Piotrowi Kuligowskiemu nabrał kolorów i bardzo zaciekawił zebranych. Nie brakło w nim odniesień do emigracji d.p. XX wieku bo jak okazało się emigracja na przestrzeni dziejów ma podobne cechy.

Wywodzący się z Szubina historyk, członek Polskiej Akademii Nauk podzielił się z nami unikalną wiedzą o uchodźstwie naszych rodaków począwszy od wielkiej emigracji po wiek XIX. Obecni na spotkaniu dowiedzieli się dużo o kierunkach emigracji, warunkach życia rodaków, ich aktywności społecznej, kulturalnej i politycznej. W jakich warunkach żyli, co ich zajmowało, w jakich warunkach najczęściej żyli, jaki mieli wpływ na kulturę ośrodków w których żyli. Dla czego rzadko udawało im się powrócić do kraju i o wielu innych, mało znanych aspektach aktywności emigracji polskiej na wygnaniu. Dziękujemy panie profesorze. czytaj dalej

Nasze kondolencje

środa, 4.3.2026

“Wróbelki” w filii bibliotecznej w Zamościu

poniedziałek, 16.2.2026

W dniu 16 lutego 2026 r., bibliotekę w Zamościu, po raz pierwszy odwiedziła grupa „Wróbelków” z przedszkola Iguś w Zamościu. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, co to jest biblioteka. W jaki sposób należy obchodzić się z książką, ile ciekawych propozycji ma do zaoferowania biblioteka oraz w jaki sposób można stać się czytelnikiem i wypożyczać książki. Przedszkolaki mogły same przeglądać księgozbiór dla dzieci, a także wysłuchały wiersza pt. „Moje książki” I. Salach.

W spotkaniu uczestniczyło 20 przedszkolaków pod opieką nauczycielek Małgorzaty Rajman i Moniki Graznkowicz. Dziękujemy za miłą wizytę.

Ferie w filii bibliotecznej w Chomętowie

poniedziałek, 16.2.2026

Ferie, w bibliotece w Chomętowie, zaczęły się od spędzenia czasu na zabawie. Kolejne spotkania zorganizowane zostały już wspólnie ze Świetlicą Wiejską. Podczas zajęć upiekliśmy gofry, które każdy uczestnik przygotowywał do zjedzenia według własnego uznania.  Z okazji zbliżających się Walentynek, zrobiliśmy serduszka dla naszych ukochanych. Uczestnicy kolejnych zajęć w bibliotece, tworzyli wspólnie książkę ilustrowaną o przygodach w czasie ferii zimowych.

Ostatnie zajęcia zorganizowane zostały wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólny Cel podczas, których odbył się pokaz baniek mydlanych i ognisko przy, którym można było upiec kiełbaski. Wszyscy z wielką przyjemnością uczestniczyli w zajęciach organizowanych z okazji ferii zimowych. czytaj dalej

Kolumbia pachnąca kawą…

środa, 4.2.2026

W piątkowy wieczór, 27 lutego, szubińska biblioteka zaprosiła do wysłuchania opowieści o Kolumbii, widzianej oczami bibliotekarki.

Obecni na sali, przysłuchując się barwnej i ciepłej opowieści podróżniczki Pani Jadwigi Jelinek, mogli poczuć zapach kolumbijskiej kawy. Wieloletnia, emerytowana dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, odwiedziła ten piękny kraj wraz z mężem. Podczas spotkania w bibliotece podzieliła się wrażeniami z takich miast jak Bogota, Medellin, Cartagena i wielu innych. Przybliżyła ciekawe wątki z historii Kolumbii, wspominając barwną postać Pablo Escobara.

Wraz z podróżniczką zaglądaliśmy do wnętrz kościołów, spacerowaliśmy po miejskich placach, podziwialiśmy fasady wyjątkowo zdobionych budynków, oddających charakter pracy ich mieszkańców. Pani Jadwiga uchwyciła także na swoich zdjęciach oryginalność kolumbijskich murali. Podróżniczka własnoręcznie mogła zrywać ziarna kawy a także przyglądać się sposobom jej parzenia na największej plantacji w Kolumbii. Było to wyjątkowe doświadczenie, z którym podzieliła się ze słuchaczami.

Wieczór upłynął w przyjemnej i pachnącej kawą atmosferze. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania do naszej biblioteki.

czytaj dalej

Wystawa portretów seniorów w święto Babci i Dziadka

czwartek, 29.1.2026