Solidarność nowy początek!

czwartek, 14.8.2025

  W historii narodów i nas zwykłych ludzi okresowo dochodzi do kryzysu, który jest zarazem nowym początkiem wielkich zmian dających nadzieję. Taki wielkim początkiem dla naszej Ojczyzny było lato 1980 r. Czternastego sierpnia w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk, którego bezpośrednim powodem było zwolnienie z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz i drastycznie pogarszające się warunki życia w Polsce. Na głębszym poziomie strajk, na którego czele stanął Lech Wałęsa był manifestem buntu narodu polskiego przeciwko zniewoleniu przez narzucony nam siłą ustrój socjalistyczny i protektorat ówczesnego Związku Radzieckiego nad naszym krajem. To w sierpniu 1980 r. narodziła się Solidarność – masowy, niezależny związek zawodowy i zarazem ruch społeczny, który w październiku 1981 r. liczył już ponad 9 milionów członków! Od tych wydarzeń rozpoczął się proces demontażu ustroju socjalistycznego nie tylko w naszym państwie ale też w krajach Europy środkowej. Wolność przyniósł zryw narodu polskiego w sierpniu 1980 a nie obalenie muru berlińskiego. Trzeba o tym pamiętać. Naszą powinnością jest upamiętnianie tamtych czasów i tamtych bohaterów by ta historia była żywa, a nie pochowana w archiwach i podręcznikach szkolnych. Dla tego Biblioteka Publiczna w Szubinie zorganizowała wystawę dokumentów, i publikacji oraz fotogramów zdjęć dokumentalnych z okresu strajków w Stoczni Gdańskiej. Zaprosiliśmy Was do wspólnego spotkania i rozmów o tamtych wydarzeniach. Dziękuję panu Witoldowi Maciejewskiemu jednemu z organizatorów związku Solidarność w zakładzie Romet w Kowalewie, panu Adamowi Piseckiemu dawnemu mieszkańcowi Szubina, który z powodu swej działalność antykomunistyczną był zmuszony do emigracji i panu Jerzemu Brukwickiemu autorowi takich publikacji jak m.in. “Bydgoskie marce 1921-1981-2021”, “Poznańskie czerwce 1956-1981-1986-2021”, “Gdyńskie grudnie 1970-1980-2020”. W latach 80. ubiegłego wieku współtwórca „Ruchu Kultury Niezależnej”, że zechcieli podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z tamtego wyjątkowego czasu. Dziękuję też wszystkim obecnym za aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Dziękuję Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku za nieodpłatne udostępnienie fotogramów. Mirosław Rzeszowski Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. czytaj dalej

Biblioteka w Samoklęskach Małych przyciąga:)

piątek, 18.7.2025

   Wieloletnią tradycją bibliotek gminy Szubin jest organizacja zajęć wakacyjnych dla dzieci młodszych. Plonem tych działań jest nie tylko radość dzieci ale też pośrednio, promocja czytelnictwa i biblioteki. U nas najmłodsi znajdują bezpieczne, przyjazne miejsce w którym, interesująco spędzają wolny czas bez smartfona. Tym razem prezentujemy działania filii bibliotecznej w Samoklęskach Małych. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła bibliotekarka p. Grażyna Gabryszewska. czytaj dalej

Dmuchaniec bohaterem dnia

wtorek, 15.7.2025

   Szubińska biblioteka kontynuuje zajęcia dla najmłodszych. Wtorkową zabawę zrobił nam tym razem dmuchaniec. Dzieci miały także do dyspozycji gdy stolikowe i puzzle. Chętnie rzucały lotkami do tarczy. Na chętnych czekał z bajkami Mikołaj. Można było też odpocząć na kocach, poczęstować się napojami i drobnymi przekąskami. Wsparła nas pogoda co nie było pewne po poniedziałkowej burzy. Dziękujemy za pomoc finansową Bankowi Spółdzielczemu w Szubinie na którego zawsze możemy liczyć. czytaj dalej

środa, 9.7.2025

 Środa 9 lipca to kolejny kolorowy dzień wakacji w szubińskiej bibliotece. Zajęcia prowadziła przy wsparciu załogi P. Sylwia Klim. Dziękujemy!:) Wspiera nas Bank Spółdzielczy w Szubinie. Jesteśmy wdzięczni za pomoc :)  czytaj dalej

Malowanie na wodzie

wtorek, 8.7.2025

 

Oddział dla dzieci szubińskiej biblioteki zawsze ma coś ciekawego dla najmłodszych. Dzisiaj czyli we wtorek 8 lipca uczymy się malować po wodzie z P. Mariolą Sawicką. Wodne, fantazyjne obrazy wyciągnięte z kuwety schną przez chwilę na stole by wkrótce zdobić wnętrza Oddziału dla dzieci. Lecz nie samym malowaniem człowiek żyje więc ruszyła dyskoteka, bańki mydlane, makijaże, warkoczyki… a na nieco zmęczonych czekają namioty. Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu w Szubinie za wsparcie finansowe Wakacji w Bibliotece:) czytaj dalej

Teatrzyk w koszyku

poniedziałek, 7.7.2025

Świetna inicjatywa kierowniczki filii bibliotecznej i pracownika świetlicy wiejskiej w Rynarzewie

  W czwartek trzeciego lipca biblioteka publiczna i świetlica wiejska w Rynarzewie zainicjowały wspólne spotkanie dzieci i seniorów. We współpracy z Fundacją PVE „Dobra Energia” zorganizowano teatrzyk. Pani Katarzyna Torzewska twórczyni „Teatrzyku w koszyku„ pokazała nam przedstawienie pt. „Magiczna paproć”. Była to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, bogactwa i złudnej nadziei na lepsze życie. Melodyjny głos Pani Kasi oczarował widzów, którzy z zapartym tchem obejrzeli przedstawienie. Niejednemu łezka zakręciła się w oku. Morał opowieści jest stary jak świat. Szukamy tego wszystkiego daleko, a tak naprawdę jest to wszystko blisko nas, w naszych bliskich, w naszym domu, i wśród naszych przyjaciół. Na zakończenie wszyscy usiedli przy wspólnym stole. Rozmawialiśmy o sile oddziaływania przekazu przedstawienia teatralnego i naszym odbiorze prezentowanej sztuki. Atmosfera była wspaniała. Teatrzyk obejrzały 32 osoby. Spotkanie przygotowały wspólnie: bibliotekarka Wiesława Siódmiak i pracownik obsługi świetlicy Pani Mariola Gorzejewska. Było to drugie ale na pewno nie ostatnie nasze spotkanie z Teatrem w Koszyku. Gratulujemy organizatorom świetnej inicjatywy. czytaj dalej