12.edycja Narodowego Czytania za nami

środa, 8.11.2023

Lekturą tegorocznej, 12.edycji Narodowego Czytania jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Utwór w formie książkowej został wydany w 1888 roku. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku książkę zekranizowano. Powieść „Nad Niemnem” opowiada o tradycji i historii, wartości pracy, ale także o miłości. Ukazuje dzieje polskiego ziemiaństwa i piękno przyrody.

Publiczność zgromadzona 7 listopada w murach szubińskiej biblioteki miała okazję wysłuchać fragmentów tej lektury. Jeden z nich, zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie, dotyczył Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w 2023 r., a także historii śmierci Andrzeja Korczyńskiego i Jerzego Bohatyrowicza. Uczniowie z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie przedstawili legendę o Janie i Cecylii, zaś rozmowy na dworze w Korczynie zaprezentowały uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. Uroczystość poprowadziła Marzena Suplicka z Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie.

Wtorkowy wieczór pokazał, że potrzeba głośnego czytania jest coraz bardziej popularna i przede wszystkim potrzebna.

Wszystkim obecnym dziękujemy za wspólnie spędzony czas i udział w Narodowym Czytaniu.