Astronom nagrodzony Medalem im. ks. Jana Kleina

piątek, 4.4.2014

Na posiedzeniu Kapituły Medalu im. ks. Jana Kleina w środę 2 kwietnia 2014 roku jednogłośnie uchwalono, że w tym roku to zaszczytne wyróżnienie zostaje przyznane  Panu Markowi Nikodemowi, miłośnikowi astronomii, astrofotografowi i popularyzatorowi nauki. Ulubionym gatunkiem fotografii uprawianym przez Marka Nikodema jest astrofotografia krajobrazowa łącząca obrazy nieba z elementami ziemskiego krajobrazu czy architektury. Prace w jego  wykonaniu są z pogranicza sztuki i nauki. Jego zdjęcia kosmosu ilustrują m.in serwisy naukowe NASA, publikowane były przez najpoważniejsze tytuły polskiej i zagranicznej prasy i zdobią okładki czasopism i książek astronomicznych na świecie.

Marek Nikodem jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w dziedzinie astrofotografii. W 2012 roku jego zdjęcie złączenia planet Jowisza i Wenus zostało wybrane przez zespół naukowców z NASA astronomicznym zdjęciem dnia na świecie. To współzałożyciel Szubińskiego Klubu Przyjaciół Astronomii SzKaPA, później założyciel i wieloletni prezes Pałucko – Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego  działającego od lipca 2001 r. Współtwórca największego w Polsce amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina. Współtwórca działającego od dwunastu lat Klubu Miłośników Fotografii Flesz działającego w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Jeden z pomysłodawców i organizatorów Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA. W 2014 roku zlot odbędzie się po raz osiemnasty. Edukator młodzieży w zakresie astronomii, popularyzator wiedzy o Wszechświecie, organizator pokazów multimedialnych, prelekcji, wystaw i obserwacji nocnego nieba, społecznik. Właściciel firmy Planetarium Nieba Północnego organizującej pokazy astronomiczne.

Uroczyste wręczenie medalu odbędzie się w środę 16 maja o godz. 17:00 w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie, siedzibie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Zapraszamy!