Biblioteka w Słonawach uczy jaka jeść zdrowo

poniedziałek, 31.7.2017

W najbardziej wysuniętej naszej w Słonawach co środę, w lipcu 2017r. odbywały się zajęcia w ramach akcji „Lato w bibliotece”. Myślą przewodnią czterech spotkań było zdrowe życie (odżywianie, sport). Najpierw dzieci nauczyły się czytać etykiety, które znajdują się na gotowych produktach spożywczych i na co należy zwracać szczególną uwagę, a tym samym, których produktów należy unikać. Następne zajęcia poświęcone były wartościom odżywczym i zdrowotnym nasion, które dodawane są do chleba. Bibliotekarz Ewa Wesół najpierw zapoznała małych słuchaczy z korzystnymi właściwościami nasion dyni, słonecznika, maku, sezamu i otrąb, które zostały wykorzystane do wypieku chleba. Dzieci pochłonęły cały chleb, niektórzy dodawali do niego dżemy i powidła, które zostały ofiarowane przez mamy uczestników zajęć. W czasie trzecich zajęć królowało mleko i świeże sezonowe owoce (porzeczki, jagody, agrest, arbuz). Młodzi mieszkańcy Słonaw pod okiem bibliotekarza wykonywali koktajl owocowo-mleczny i sałatki owocowe. Ostatnie lipcowe zajęcia odbyły się w świetlicy wiejskiej (padający deszcz uniemożliwił przeprowadzenie biegów przełajowych), w czasie których dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój świat”. Gotowe prace wezmą udział w konkursie, który organizuje RBP w Szubinie, oddział dla dzieci. Na zakończenie zajęć dzieci zostały poczęstowane budyniem z jagodami. W czasie zajęć dzieci chętnie korzystają też z księgozbioru biblioteki, wypożyczanie książek do domu znacznie wzrosło w te wakacje. Zajęcia w ramach akcji „Lato w bibliotece” zostało dofinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz sponsorów mieszkańców Słonaw i okolic.