Czy w kościele są rozwody?

wtorek, 20.9.2011

Wygląda na to, że nastał kres uprowadzeń narzeczonych w celach matrymonialnych. Jak się okazuje w takim przypadku zawarte małżeństwo będzie nieważne.

W piątek 16 września w bibliotece szubińskiej w ramach XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie z ks. prof. dr. hab. Januszem Gręźlikowskim, wykładowcą prawa kanonicznego i sędzią sądu kościelnego we Włocławku.

Frapujący temat spotkania: „Czy w kościele są rozwody” przyciągnął sporą grupę słuchaczy. W spotkaniu uczestniczyli też młodzi słuchacze kursu przedmałżeńskiego. Ksiądz profesor szeroko, ale bardo klarownie zreferował zebranym naturę przeszkód występujących przy zawarciu  prawomocnego związku małżeńskiego w kościele katolickim. Jednoznacznie też zaprzeczył możliwości uzyskania rozwodu kościelnego podkreślając, że termin ten jest z gruntu błędny. Można  natomiast uznać czasami – po prawomocnym wyroku sądu kościelnego związek za nieważny –  stwierdził profesor. Ze strony słuchaczy padło sporo pytań. Wykład przerodził się w interesującą dyskusję.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski