Genialny polski matematyk i walka wywiadów

wtorek, 18.4.2023

Marian Rejewski to do niedawna prawie nie znany szerzej, jeden z najlepszych matematyków polskich. Pochodzi z Bydgoszczy. W latach trzydziestych złamał szyfr słynnej Enigmy co zadecydowało w dużej mierze o losach II wojny światowej . Dzisiaj możemy oglądać wielki mural z jego podobizną na ul. Gdańskiej w jego rodzinnym mieście. Dzięki profesorowi Robertowi Gawłowskiemu postać genialnego kryptologa została szerzej spopularyzowana w naszym kraju oraz zagranicą. Biblioteka szubińska gościła w poniedziałek 17 kwietnia autora książki Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego. Jest to pasjonująca opowieść o wspaniałym Polaku na tle ciekawie zarysowanej historii okresu międzywojennego i powojennego, naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy. Walka wywiadów, historia rozszyfrowania najsłynniejszej maszyny szyfrującej jaką była Enigma i meandry dyplomacji mocarstw. Czy trzeba czegoś więcej? Dodajmy, że książka napisana jest lekkim piórem i znakomicie się ją czyta. Kto nie był na spotkaniu autorskim w szubińskiej bibliotece, we wtorkowy wieczór, niech żałuje. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.