Góry jego miłość – spotkanie z Krzysztofem Wielickim

piątek, 23.1.2015

Wspinał się od zawsze. Zdobył dwanaście najwyższych gór świata. Skromny, niepozorny ciałem, lecz wielki duchem, polski himalaista, który z takimi ludźmi jak Andrzej Zawada, Wanda Rutkiewicz i Jerzy Kukuczka stworzył polską szkołę himalaizmu. Okrył się sławą i rozsławił Polskę na świecie.

W czwartek, 22 stycznia 2015 r., sala szubińskiej biblioteki musiała pomieścić rekordową ilość ponad 120 osób pragnących spotkać się z legendą wypraw na najwyższe szczyty Himalajów. Ponad dwie godziny w skupieniu słuchali opowieści o zdobywaniu najwyższych szczytów na świecie, ale też o życiu codziennym ludzi gór.

Magnetyzująca była szczerość i bezpośredniość opowieści Krzysztofa Wielickiego, wspaniałość kadrów ukazujących Himalaje i trudy wspinaczki Polaków. Wielicki jest zdobywcą dwunastu ośmiotysięczników. Kilka z nich zdobył sam (m.in.: Mount Everest, Kanczendzongi, Lhotse, Makalu, K2 i wielu innych). Nasz gość opowiadał z humorem o trudnych przecież wyprawach. Nie bronił się też przed smutnymi wspomnieniami poświęconymi tragicznie zmarłym w Himalajach przyjaciołom. Kilkakrotnie podkreślał wagę przyjaźni i partnerstwa w walce o szczyt ubolewając, że dziś ono ustępuje narcystycznym pragnieniom wywyższenia własnej osoby bez oglądania się na towarzyszy wyprawy. – Nie my byliśmy ważni a zespół. Liczyło się, że górę zdobyli Polacy. Dziś coraz częściej liczy się tylko własne ja – stwierdził ze smutkiem. Choć nie powiedział tego wprost, wszyscy na sali wiedzieli że góry są jego miłością. Jesteśmy mu wdzięczni za dobre, długie spotkanie. Dziękujemy też Panu Markowi Kornalewiczowi za wsparcie finansowe dzięki, któremu mogliśmy zaprosić do Szubina wspaniałego gościa.

fot. RBP w Szubinie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie