Kolor i muzyka: I Powiatowy Przegląd Filmów Amatorskich

czwartek, 30.10.2014

Gama emocji, kolorów i tonów muzycznych, paleta gatunków – tak najkrócej można określić plon Pierwszego Powiatowego Przeglądu Filmów Amatorskich pt.: “W Moim Mieście”, odbywającego się w ramach projektu dofinansowanego przez powiat nakielski.

W środę, 29 października 2014 r., w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie, siedzibie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i partnera projektu, odbył się pokaz wybranych filmów. Licznie zgromadzona widownia obejrzała filmy: “Szubin” Pawła Dobiesa; “Śmierć i dziewczyna” Eweliny Kral, “Wspomnienie o Łukaszu” Piotra Bembenka, “Ah home. Let me go home…” Arletty Jagodzińskiej, Karoliny Roj i Oliwii Zielińskiej z Gimnazjum nr 2 w Szubinie, “Twój Paryż. Moja Kcynia” Mileny Kurdelskiej z Kcyni, “Interes Życia” Arkadiusza Siuchnińskiego, Marcela Żurka, Daniela Wasilewskiego, Jakuba Majewskiego, Bartłomieja Mieszkowskiego i Rafała Syrnickiego z Zakładu Poprawczego w Szubinie, “Nakło” Darii Kubik, Klaudii Marchewki, Karoliny Niewinczany, Magdaleny Toporowskiej.

Prezentowane obrazy były bardzo zróżnicowane pod względem użytych środków formalnych jak i pomysłu na scenariusz. Różnorodność przedstawionych filmów nie dziwi, bowiem w założeniach programowych zapisano, że celem przeglądu jest rozwijanie uzdolnień i kreatywności młodzieży oraz osób dorosłych, a także promocja powiatu nakielskiego. Pragnieniem organizatorów filmy miały rozgrywać się w jednym z miast naszego powiatu. Tak szeroko określona formuła przyniosła nam obrazy niezwykle zróżnicowane formalnie: od teledysku, przez dokument, po kryminał.

Do przeglądu zgłoszono jedenaście filmów: cztery obrazy autorstwa uczniów Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, jeden film wychowanków Zakładu Poprawczego w Szubinie. Film zgłosiło także Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Pozostałe produkcje były autorstwa twórców indywidualnych z Szubina oraz z Kcyni.

Komisję konkursową przeglądu tworzyli: dr Monika Siwak-Waloszewska filmoznawca, redaktor radia PIK, Mariusz Zieliński twórca i kierownik teatru Meandry w Szubinie oraz Tomasz Gronet dyrektor Żnińskiego Domu Kultury, a wcześniej redaktor TVP Bydgoszcz.

Oto werdykt jury: Przyznano dwa równorzędne, pierwsze miejsca dla filmów: „Twój Paryż. Moja Kcynia” autorstwa Mileny Kurdelskiej z Kcyni oraz dla filmu „Szubin” autorstwa Pawła Dobiesa z Szubina. Nagrodę drugą otrzymał obraz pt.: „Śmierć i dziewczyna” Eweliny Kral. Puchar prezesa Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego został przyznany Pawłowi Dobiesowi za artystyczną promocję Szubina.

W trakcie pokazu wybranych sześciu filmów publiczność miała możność dokonania swojego wyboru. Głosowano niczym w starożytnej Grecji, wrzucając kulki do pojemników. Okazało się, że puchar publiczności zdobył film pt.: “Śmierć i dziewczyna”.  Autorką obrazu była:  Ewelina Kral.

Zarząd Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz dyrekcja Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie dziękuje serdecznie za udział w projekcie realizatorom filmów. Dziękujemy także powiatowi nakielskiemu za grant, członkom jury za ocenę oraz widzom za udział we wspólnym święcie twórczości, jakim był pokaz filmowy. Już dzisiaj zapowiadamy kolejną edycję przeglądu. Tym razem pod wymownym tytułem “Bez ograniczeń”. Usuwamy bowiem wymogi co do tematyki dzieła i jego formy, a do kręcenia filmów zapraszamy także mieszkańców zaprzyjaźnionego powiatu żnińskiego. Finał już w listopadzie 2015 roku.

Do dzieła!

A oto nagrodzone filmy: