Ksiądz Jan Klein wielka postać naszego regionu

środa, 27.11.2019

We wtorek 26 listopada odbył się wernisaż wystawy poświęconej postaci ks. Jana Kleina urodzonego 21 listopada 1885r. w Bydgoszczy. Ekspozycja jest zwieńczeniem projektu upamiętnienia wielkiego Polaka. Zadanie p.n. Ksiądz Jan Klein Wielka Postać Naszego Regionu miało na celu upamiętnienie Tego wielkiego patrioty. W ramach realizacji zadania dofinansowanego przez Powiat Nakielski wybito też dwadzieścia medali z podobizną księdza, patrona Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego w Szubinie. Ksiądz Jan Klein był m.in. autorem prac historycznych, członkiem Wydziału Teologicznego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, kustoszem biblioteki miejskiej w Bydgoszczy i jej wice dyrektorem, pierwszym dyrektorem muzeum bydgoskiego, proboszczem parafii w Chomętowie, gorącym patriotą. Ksiądz Jan Klein w czasie okupacji niemieckiej odmówił wielokrotnie podpisania volkslisty. Został zamęczony w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu. Zmarł 27 maja 1940r. Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2020r. W godzinach pracy książnicy.