Medal im. ks. Jana Kleina dla Marioli Polańskiej

poniedziałek, 14.5.2012

W piątek 11 maja w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie, siedzibie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, odbyło się uroczyste wręczenie honorowego medalu im. ks. Jana Kleina. Medal nadaje Kapituła Towarzystwa.

Już po raz jedenasty przyznano to zaszczytne wyróżnienie. Tym razem  przypadło ono w udziale  Marioli Polańskiej, nauczycielce Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie, wybitnej animatorce kultury, wychowawczyni młodzieży w duchu patriotycznym. Polańska dała się też poznać jako opiekunka miejsc pamięci narodowej, autorka opracowań popularnych i biogramów powstańców wielkopolskich. Jest sekretarzem  Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego. Odznaczenie naszej koleżanki stało się świętem kultury. Na sali wypełnionej po brzegi działaczami kultury, przyjaciółmi laureatki znaleźli się też przedstawiciele samorządu trzech stopni. Sejmik samorządowy województwa kujawsko-pomorskiego  reprezentowała Silvana Oczkowska. Samorząd powiatowy wicestarosta Andrzej Kindermann, a gminę wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wrona, wiceburmistrz Mariusz Piotrkowski, sekretarz Renata Kabulla i naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Edmund Karnowski. Nie zabrakło prezesów zaprzyjaźnionych towarzystw i organizacji pozarządowych m.in. prezes Akcji Katolickiej Danuty Siewkowskiej oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego Piotra Adamczewskiego. Dopisali dyrektorzy i nauczyciele szkół, uczniowie  Marioli Polańskiej, laureaci medalu z poprzednich lat.

W części artystycznej wystąpił duet akordeonowy Macieja Drapińskiego i Piotra Błocha, studentów Wyższej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, inicjatorów ogólnopolskiego dnia akordeonu w Bydgoszczy. Koncert złożony z muzyki poważnej i popularnej odebrany został przez słuchaczy z wielkim uznaniem.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski