Medale za śpiew i taniec

czwartek, 9.5.2013

W środę 8 maja, w ramach Dni Szubina, Szubińskie Towarzystwo Kulturalne obchodziło swoje święto. Po raz trzynasty uroczyście wręczano Honorowy Medal im. ks. Jana Kleina.
Decyzją Kapituły medal w tym roku przyznano dwóm wybitnym postaciom kultury.

Są to: Jolanta Storzyńska, założycielka i kierowniczka dziecięcych zespołów tanecznych Pałuczaki i Pałuczaczki – Przedszkolaczki. Pani Jolanta Storzyńska, nauczycielka w Przedszkolu nr 2 w Szubinie, od wielu lat zaangażowana jest w animację tańca i pieśni ludowej naszego regionu wśród dzieci młodszych. Przez kilkanaście lat swej działalności otrzymała z zespołem wiele nagród i wyróżnień. Od zawsze propaguje wśród dzieci i rodziców twórcze spędzanie czasu wolnego. Jest autorką publikacji dotyczącej wychowywania przez sztukę. Dzięki wybitnym osiągnięciom rozsławia nasze miasto i gminę.

Drugą, nagrodzoną osobą związaną tym razem z animacją amatorskiego ruchu śpiewaczego jest Zygmunt Maćkowiak pomysłodawca i współzałożyciel Chóru im. Błogosławionego Jana Pawła II, menadżer chóru, jego donator. Zasługą Zygmunta Maćkowiaka jest też nagranie pierwszej płyty chóru. Laureat zasłużył się również w promowaniu amatorskiego ruchu muzycznego. W latach swej młodości reaktywował znany wtedy zespół muzyczny Edranta.

Na uroczystość wręczenia medali przybyli tłumnie przyjaciele laureatów. Nie zabrakło także przedstawicieli władz powiatowych i gminnych oraz działaczy społecznych.
W części artystycznej spotkania wystąpił Chór im. Błogosławionego Jana Pawła II pod batutą prof. dr hab. Elżbiety Szubertowskiej.

Od 2000 roku Towarzystwo Kulturalne w Szubinie przyznaje Medal Honorowy im. ks. Jana Kleina, wybitnego Polaka, zasłużonego dla kultury polskiej. Wyróżnienie to może być wręczane osobom, instytucjom, stowarzyszeniom oraz innym podmiotom prawnym zasłużonym w dziedzinie upowszechniania kultury, w tym szczególnie tradycji regionu Pałuckiego oraz o wybitnych dokonaniach na polu działalności społecznej.

Projekt plastyczny medalu wykonał artysta plastyk Henryk Wojtas.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa wydawnictw Towarzystwa Kulturalnego.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski