Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w szubińskiej bibliotece!

wtorek, 6.10.2015

W poniedziałek, 5 października 2015 r., w szubińskiej bibliotece doszło do spotkania pracowników i działaczy kultury z prof. Małgorzatą Omilanowską ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister po zwizytowaniu biblioteki i obejrzeniu wystaw czasowych książnicy,  odbyła ponad godzinne spotkanie z dyrektorami bibliotek, domów kultury i muzeów powiatu nakielskiego i żnińskiego. Głównym wątkiem spotkania była kondycja kultury gminnej i szerzej instytucji kultury. Małgorzata Omilanowska przypomniała też jak wiele społeczeństwo zawdzięcza gminnym i powiatowym instytucjom kultury. Minister podkreśliła ich znaczenie. Podkreśliła też potrzebę większej konsolidacji zawodowej pracowników upowszechniania kultury, co pomogłoby wywalczyć im lepsze warunki pracy i płacy. W trakcie spotkania poruszono m.in. temat dowartościowania grupy zawodowej zajmującej się upowszechnianiem kultury i większego zrozumienia samorządów dla roli jaką pełnią instytucje kultury. Podniosły się też głosy w sprawie  dofinansowania domów kultury przez Państwo. Tomasz Gronet dyrektor Żnińskiego Domu Kultury zaproponował doinwestowanie domów kultury w kraju na wzór inwestycji w Orliki np. przez zakup fortepianów.

Mirosław Rzeszowski dyrektor szubińskiej książnicy, organizator i gospodarz spotkania    wskazał na potrzebę zmiany ustawy o bibliotekach by instytucje te mogły szerzej pozyskiwać środki z tytułu usług i prowadzonych form pracy. Dodał też, że zaniepokojenie bibliotekarzy wzbudziła deregulacja zawodu oraz planowane zmiany w prawie autorskim. Dziękując minister za odwiedziny i dyskusje dyrektor podkreślił, że obecność minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w bibliotece szubińskiej poczytuje za zaszczyt i nieoficjalną inaugurację 70-lecia biblioteki.

fot. RBP w Szubinie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie