Na motorze do połowy świata

poniedziałek, 9.2.2015

W marcu 2014 roku Szymon Springer z Szubina wybrał się motocyklem z Polski do Australii. W piątek, 6 lutego 2015 roku, gościliśmy go w szubińskiej bibliotece. Młody podróżnik poprowadził ponad 120 osobową widownię bezdrożami Gruzji, Iranu, Pakistanu… Szymon opisywał barwnie swoje zauroczenie Himalajami i mieszkającymi tam ludźmi, ale też mitręgę biurokracji w Indiach, gościnność Indonezyjczyków, strach o życie w nieprzyjaznym Pakistanie.

Wspomnieniom podróżnika towarzyszył film nakręcony przez niego. Dzięki obrazom mogliśmy lepiej wyobrazić sobie czym jest piękno Himalajów, słynna australijska trasa off-roadowa, przyroda tego kraju no i farma bananowa gdzie Szymon Springer pracował już dawniej na stażu. Zobaczyliśmy jak wyglądała droga, na której asfalt był rzadkim gościem.

Na pytanie o to co cennego przywiózł ze swej wyprawy, nasz gość bez wahania odparł, że nowe przyjaźnie z ludźmi poznanymi na drodze. – Podróż mnie zmieniła ale nie myślałem, że zmienią mnie też ludzie. Choć jest na to mała szansa, ale z wieloma z nich chętnie spotkałbym się ponownie. W zdecydowanej większości są oni  gościnni, skorzy do bezinteresownej pomocy – stwierdził szubiniak. Szymon dodał też, że jego doświadczenia z wyprawy przeczą obrazowi malowanemu w czarnych kolorach przez media.

Ponad dwugodzinne spotkanie zakończono burzą oklasków dla Szymona, który skromnie zachęca – Spełnijcie chociaż jedno swoje marzenie! Może powinniśmy.

fot. RBP w Szubinie

Spotkanie z Szymonem Springerem – zdjęcia Remigiusz Konieczka