Pałuckie Drogi do Niepodległości

czwartek, 10.11.2022

W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyła się pogadanka historyczna poświęcona walkom powstańczym o Szubin. W tym roku wzięli w niej udział uczniowie klasy ósmej i siódmej Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku spotkanie zostanie powtórzone dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kowalewie. Przeprowadzona w czwartek 10 listopada prelekcja była nie tylko lekcją historii ale i patriotyzmu. Zadaniem autora było obudzenie w młodzieży zainteresowania nie tak dawną przeszłością tych ziem, a co ważniejsze – uświadomienie uczniom, że to właśnie ich pradziadowie wywalczyli wolność dla Szubina, Rynarzewa, Turu i innych miejscowości naszej gminy. Dzięki nim po ponad 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Prowadzący opowiadał m.in. o powstańcach, których nazwiska do dziś są znane w naszym mieście. Byli to m.in: bracia Sobotowie i bracia Śledzikowscy, Rudolf Erdmann, Kwasek, Bembnista, Jagodziński, Kałamaja, Bratkowski, Piasecki, Thielmann, Kazimierz Ebel, Hieronim Lisiecki, Pawełczak, Paszkiet, Niespodziany, Jan Sławiński, Jan Thielman, Śliwiński, Ciążyński, Wacław Alwin, Wacław Kalka, Franciszek Cielecki, Zygfryd Kitkowski, ks Bułakowski i ks Sołtysiński. Walenty Dypczyński, i wielu innych. Pamięć o ich dokonaniach jest formą szacunku dla nich. – stwierdził prowadzący. Aby nie powtarzać szkolnej lekcji historii autor prelekcji skupił się na mało znanych szczegółach walki o Szubin i Kcynię. Próbował nakreślić skomplikowane stosunki polsko-niemieckie na tych terenach. Spotkanie uatrakcyjniła wystawa książek i dokumentów oraz oryginalna mapa prezentująca rozmieszczenie sił wojskowych obu stron w walce o Szubin 8 stycznia 1919r. Mirosław Rzeszowski przekazuje uczniom prawdę, że historia nie jest biało-czarna, że tworzyli ją żywi ludzie, a te ziemie wyzwalali powstańcy niewiele starsi od dzisiejszych licealistów. Gdyby powstanie wybuchło dzisiaj oni też, zapewne sięgnęli by po broń i zdali swój egzamin z patriotyzmu. Świadomość tych wydarzeń pozwala młodzieży zrozumieć lepiej ludzi żyjących na tych ziemiach sto lat temu i przez to poczuć więź z naszym regionem.