Pałuckie Drogi do Niepodległości

środa, 22.1.2014

Pałuckie Drogi do Niepodległości 95 lat temu wiodły także przez Szubin. Powstanie Wielkopolskie jest dla nas tak ważne bo sami wywalczyliśmy wolność dla siebie i swych bliskich.- Takie było przesłanie spotkania z młodzieżą gimnazjalną Zespołu Szkół nr 2, we wtorek 21 stycznia, w Rejonowej Bibliotece Publicznej. Spotkanie z historią przygotował i przeprowadził Mirosław Rzeszowski.

Uczniowie wraz z dyrektorem biblioteki, przeanalizowali historię Szubina w okresie od listopada 1918 r. do lutego 1919 r. W tym okresie odbywały się najbardziej zacięte walki powstańcze na terenie Szubina. Autor spotkania starał się wciągnąć młodzież do dyskusji o powstaniu, rozumianym jako proces na tle wydarzeń tamtych lat. W trakcie prelekcji padły nazwiska znane mieszkańcom Szubina, nie tylko z zapisków historycznych, ale i z książki telefonicznej. To nie przypadek, bo w walkach o Szubin w dniach 2, 8 i 11 styczna brało łącznie udział ponad 800 powstańców, a wśród nich wielu mieszkańców powiatu szubińskiego. Dyrektor wzbogacił lekcje historii o film edukacyjny o genezie i przebiegu Powstania Wielkopolskiego pt. “Zapomniane Powstanie”. W spotkaniu 21 stycznia 2014 r. wzięło udział 60 gimnazjalistów.

fot. Małgorzata Staszak

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie