Pałuckie drogi do niepodległości

czwartek, 20.11.2014

W czwartek, 20 listopada 2014 r., w czytelni głównej Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie odbyła się kolejna edycja cyklu prelekcji pt.: “Pałuckie drogi do niepodległości”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum w Kowalewie. Młodzież miała okazję poznać nieznane szerzej wydarzenia związane z wyzwoleniem w styczniu 1919 r. dawnego powiatu szubińskiego. Dowiedziała się o wielu aspektach ówczesnej sytuacji demograficznej wynikającej z wielonarodowościowego składu ludności na ziemiach powiatu szubińskiego, o rozbieżnych interesach wśród Polaków i różnych strategiach prowadzenia kampanii na froncie północnym Powstania.

Prowadzący starał się uświadomić uczniom, że w tamtym czasie Ziemię Szubińską wyzwalali krewni, sąsiedzi, młodzież. Ludzie pchani do czynu miłością Ojczyzny. – “Sami dla siebie Polacy wywalczyli wolność na tych terenach. Winni jesteśmy tym bohaterom pamięć i szacunek” – stwierdził Rzeszowski dodając, że jeszcze dzisiaj nazwiska powstańców brzmią znajomo jak m.in: Siuchniński, Dypczyński, Bembnista, Patenkiewicz, Cielecki, Kalka, Cerkaski, Bratkowski, Thilmann, Kwasek, Alwin, Formanowicz, Krieger, Śledzikowski i wielu innych. Prelekcji towarzyszyła projekcja filmu paradokumentalnego o Powstaniu – jedynym w historii Polski zwycięskim zrywie zbrojnym naszego narodu. Pomysłodawcą i realizatorem prelekcji był Mirosław Rzeszowski dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Prelekcja zostanie powtórzona 28 listopada 2014 roku dla uczniów Gimnazjum nr 2 w Szubinie.

fot. RBP w Szubinie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie