Pałuckie drogi do niepodległości

środa, 18.11.2015

Powstanie Wielkopolskie przyniosło wolność także Pałukom. Zwycięstwo to było tym cenniejsze, że dokonane zostało przez mieszkańców tej Ziemi. Bohaterów tamtych czasów możemy odnaleźć w spisie mieszkańców naszego miasta. Ich potomkowie żyją tu do dziś.

Od lat w Rejonowej Bibliotece Publicznej odbywają się pogadanki na temat wyzwolenia Szubina dokonanego przez mieszkańców Szubina, Nakła, Kcyni, Wrześni, Gniezna…. Młodzież dowiaduje się nie tylko faktów historycznych, ale też wspólnie z prowadzącym śledzi mechanizmy, które doprowadziły wtedy do wyzwolenia Szubina i okolic, bada specyfikę tamtych czasów. Pogadankę uzupełnił film paradokumentalny ukazujący historię Powstania Wielkopolskiego. W półtoragodzinnym spotkaniu, 17 listopada 2015 r., wzięły udział dwie klasy Gimnazjum nr 1 w Szubinie. Całość przygotował i prowadził Mirosław Rzeszowski.

fot. RBP w Szubinie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie