Powstanie Wielkopolskie i tajemnica wyzwolenia Polski. Opowieść dr. Marka Rezlera

czwartek, 10.1.2019

W czwartek 10 stycznia w murach Rejonowej Biblioteki publicznej miało miejsce kolejne ważne wydarzenie upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Wypełniona po brzegi czytelnia  Biblioteki w Szubinie w czwartkowe popołudnie świadczyła o tymże  w Szubinie autentycznie żyjemy Powstaniem Wielkopolskim. Słuchacze dali się porwać opowieści  historyka, dr. Marka Rezlera który roztoczył przed zebranymi fascynującą panoramę zrywów niepodległościowych Polaków. Doktor podkreślał z całą mocą, że choć  Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich powstań to jednak należy szanować   wszystkie zrywy niepodległościowe.  Marek Rezler barwnie a zarazem klarownie opisywał zawiłości sytuacji politycznej w  międzywojennej Europie oraz podkreślił wielkie zasługi liderów walki o niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego. Nasz gość  ujawnił  także kulisy  dowodzenia Powstaniem Wielkopolskim wysoko oceniając jego organizację i przebieg. Wystąpienie dr Marka Rezlera trudno nazwać wykładem bo była to zapierająca dech  wspaniała opowieść  nie tylko o naszym państwie ale o naszym narodzie. Dziękujemy!