Przygotowania do świąt w Rynarzewie

poniedziałek, 14.4.2014

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i świat przyrody splatają się w jedno. Jeden z ważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych to jajko. Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrowić chorych. Nigdy ich nie lekceważono. Dziś o ich mocy przypominamy sobie właśnie podczas Wielkanocy – to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy się jajkiem.

Na warsztaty rękodzieła ludowego przyjechała do biblioteki i świetlicy w Rynarzewie twórczyni ludowa, instruktor rękodzieła z Szubińskiego Domu Kultury pani Małgorzata Bołka, która pokazała dzieciom jak wykonać pisankę metodą batikową. Do wykonania tej ozdoby potrzebna jest wydmuszka, wosk pszczeli, patyczek zakończony szpileczką i farba. Gorący wosk nanosimy na jajko wykonując ozdoby. Następnie maczamy w farbie. Gdy wyschnie polerujemy pisankę podgrzewając ją nad gazem. Każdy uczestnik zajęć własnoręcznie wykonał pisankę. Pani Krystyna Zębała omówiła tradycje Świąt Wielkanocnych. W bibliotece dzieci obejrzały wystawę ozdób wielkanocnych. W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Rynarzewie pod opieką wychowawczyni pani Renaty Winter.

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie
Filia w Rynarzewie