Relikwie mówią ustami Anny Sergott

wtorek, 8.9.2020

To był wspaniały wykład o relikwiarzach i relikwiach w szubińskiej bibliotece. W ramach XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej usłyszeliśmy z ust Anny Sergott  pasjonującą opowieść prowadzącą nas przez wieki. Była to m.in. Fascynująca historia relikwii Świętego Wojciecha od zarania czyli śmierci świętego w 997 roku przez napaść wojsk czeskich po niechlubny rabunek relikwii oraz chroniącej ją srebrnej trumienki w 1986r. Czy historię życia króla Hiszpanii Filipa II, który był posiadaczem 300 głów świętych, 600 nóg, 1400 pomniejszych części ciała a także 11 całych siał świętych, a jego zamek uważany był za drugie po Watykanie największe centrum relikwii w świecie.

Prelegentka niezwykle rzetelnie ale też obrazowo opisała zebranym miejsca najciekawszych relikwii w Polsce jak m.in. staurotekę lednicką czy miecz Malchusa znajdujące się w Poznaniu. Anna Sergott wskazała wpływ kultu relikwii na rozwój miast w średniowieczu, czego przykładem była Kolonia i wojen oraz aktów przemocy związanych z pragnieniem pozyskania ciał świętych. Prelegentka wymieniła liczne miejsca w kraju w których znajdują się relikwie jak Kraków, Pelplin, Poznań, Gniezno, Płock ale też Strzelno i Lubomierz. Kończąc bogato ilustrowany wykład Anna Sergott dobitnie podkreśliła, że ważna jest nie bałwochwalcza cześć oddawana przedmiotom czy szczątkom świętych, a wzbudzenie przez nie wiary wiernych i modlitwa oraz jej intencja. Wszystkich zachwyciła obrazowa i przebogata w fakty prelekcja. Autorka nie unikała przy tym żartu i ciekawych metafor.
Anna Sergott jest magistrem historii sztuki, pracownikiem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Była to piąta z cyklu jej prelekcja w ramach XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Fundatorem i organizatorem spotkania była Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. Dyrekcja Biblioteki serdecznie dziękuję prelegentce za ponowne przyjęcie zaproszenia.