Spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem

niedziela, 22.10.2023

W piątek, 20 października, w szubińskiej bibliotece miało miejsce niezwykle inspirujące spotkanie z podróżnikiem, fotografem, miłośnikiem Afryki, przyrody i przygody – Robertem Gondkiem. Autorem książki „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, dokumentującej wspomnienia i wędrówki na najwyższe góry w Afryce. Książki, która jest jednocześnie albumem ponad 90 niezwykle pięknych zdjęć Afryki, jej krajobrazu górskiego, zwierząt, ptaków, ale też ukazującej codzienność Afryki. Robert Gondek opublikował także e-book podróżniczy „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”, będący zbiorem praktycznych informacji gotowych do planowania podróży do Afryki.

W piątkowy wieczór mieliśmy przyjemność obejrzeć zdjęcia z jednej z afrykańskich wypraw do Namibii i Botswany i wysłuchać niezwykle ciekawej opowieści o pustyni, przyrodzie i przestrzeni jaką daje obcowanie z ziemią afrykańską. Podczas wystąpienia podróżnik zaprezentował krótkie filmy, które w niezwykły sposób oddały życie zwierząt afrykańskich, aktywnych nawet nocą. Zwrócił uwagę słuchaczom na porządek jaki panuje w ich świecie. Opowieść i zdjęcia przybliżyły także życie plemiona Himba. Na słuchaczach olbrzymie wrażenie zrobiły zdjęcia afrykańskich ptaków, jaszczurek, węży, słoni, lwów, lampartów i wielu innych zwierząt. Niezwykłe okazały się zdjęcia i film ukazujący Afrykę z lotu helikopterem a także z perspektywy wody.

Gość naszego spotkania oprócz podróży do Afryki, którą poznaje już od 22 lat jest pasjonatem fotografii ptaków, małp. Należy do Związki Polskich Fotografików Przyrody. Od 2008 roku prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Za konsekwencję w realizacji tego projektu w 2017 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku 2016” podczas największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce Kolosy w Gdyni. A to tylko jedna z wielu rzeczy, za które jest doceniany i nagradzany.

W czasopismach podróżniczych takich jak „Podróże”, „Poznaj Świat”, „n.p.m”, „All Inclusive” możemy obejrzeć zdjęcia i przeczytać jego artykuły. Prowadzi ciekawy blog, gdzie kolekcja zdjęć z wypraw nie tylko na kontynent afrykański sprawia, że nie można oderwać się od ich oglądania, czego okazję mieliśmy doświadczyć podczas piątkowego spotkania w szubińskiej bibliotece.

Dziękujemy wszystkim obecnym za mile spędzony czas i zapraszamy po kolejne niesamowite wrażenia w mury naszej książnicy.

Spotkanie było finansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.