Święte obrazy bazyliki i katedry

wtorek, 12.9.2023

W ramach XXV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie, mieliśmy okazję kolejny raz delektować się wspaniałą opowieścią historyczki sztuki P. Anny Sergott. Jak co roku szubińska biblioteka gościła panią Annę Sergott kustosza Muzeum w Nakle. Tym razem tematem wtorkowej prelekcji i pokazu multimedialnego był ruch pielgrzymkowy w Polsce i na świecie. Uczestnicy spotkania poznali ciekawą historię tych miejsc i rzadko znane fakty dotyczące świętych obrazów. Prócz znanych na świecie miejsc pielgrzymkowych jak Jerozolima, Rzym, włoski Asyż, Lourdes we Francji czy Camino de Santiago z wiodącym do niego słynnym szlakiem św. Jakuba oraz meksykańska Bazylika Matki Bożej z Guadalupe nasza prelegentka opowiedziała o polskich miejscach pielgrzymek począwszy od znanej Jasnej Góry, przez Licheń, Gniezno do miejsc mniej znanych, a bliskich naszemu regionowi: Górka Klasztorna, Kościół św. Mikołaja w Pieraniu, sanktuarium w Skrzatuszu koło Piły, cudowny obraz w Byszewie czy wsławiony uzdrowieniami krucyfiks w klasztorze w Kcyni. Opowieść p. Anny zachwyciła nas barwnością i zarazem precyzją opisu a także mnogością przytoczonych, cennych informacji. Dziękujemy i do zobaczenia!