Teatr obrazem życia, ludzie aktorami

czwartek, 14.3.2013

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru między 12 a 14 marca w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbył się cykl wykładów pt. „Teatr elżbietański na tle epoki Renesansu”. Młodzież z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Szubinie miała okazję poznać fundamentalne procesy kształtujące Renesans jak tworzenie się państw świeckich w Europie i rozkwit języków narodowych, rozwój kultury antropocentrycznej opartej o ideały antyku i rodzącego się humanizmu, zanik monopolu religii katolickiej i języka łacińskiego, dynamiczny rozwój reformacji a następnie kontrreformacji, wreszcie narodziny nowoczesnej nauki. Uczniowie zapoznani zostali z czołowymi postaciami artystów i naukowców tego szczególnego okresu w dziejach ludzkości.

Prowadzący spotkanie skupił się szczególnie na fenomenie teatru elżbietańskiego, będącego prawzorem teatru romantycznego i dalej teatru nowoczesnego. Gimnazjaliści poznali dorobek twórczy najważniejszych przedstawicieli tego okresu: Williama Szekspira, Christophera Marlowa, Johna Webstera. Spotkanie urozmaiciły warsztaty teatralne, które miały za zadanie uświadomić uczniom złożoność i skalę trudności pracy aktora, różnorodność środków wyrazu jakie ma do dyspozycji. Dzięki odegraniu scenek teatralnych gimnazjaliści lepiej zrozumieli znaczenie interpretacji tekstu w sztuce teatralnej.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski