“Tobie Polsko, ta kropla krwi wrzącej”

środa, 11.3.2015

W środę, 4 marca 2015 r., w świetlicy wiejskiej w Rynarzewie odbył się XII Konkurs Wiersza patriotycznego pt.: “Tobie Polsko, ta kropla krwi wrzącej”. Konkurs, jak co roku, organizował Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie przy współpracy Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Filii w Rynarzewie.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Janusz Nowakowski. Tym razem do konfrontacji recytatorskiej stanęło 27 uczestników prezentujących polską poezję patriotyczną. W grupie gimnazjalnej pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Łukowska z Rynarzewa, miejsce drugie Weronika Szmelter z Kowalewa, a trzecie Hanna Wiśniewska także ze szkoły w Kowalewie. W kategorii szkół podstawowych miejsce pierwsze przypadło w udziale Weronice Rdesińskiej z Turu, drugie zdobyła Rozalia Krzemkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Szubinie. Trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Jakubiak z tej samej szkoły.

Nagrody książkowe Mirosława Rzeszowskiego dyrektora szubińskiej biblioteki otrzymali: Marika Piecuch z SP nr 1 w Szubinie oraz Franciszek Markiewicz z Rynarzewa.

Konkurs uświetniła obecność znanego aktora Dawida Kartaszewicza, który zasiadł w komisji jury wraz z Mirosławem Rzeszowskim dyrektorem RBP w Szubinie i Kamilą Czechowską kustosz Muzeum Ziemi Szubińskiej. Całość prowadził Piotr Adamczewski pomysłodawca konkursu, nauczyciel, bibliotekarz. Wydarzenie przygotowała ze znakomitym rezultatem Krystyna Zębała kierownik biblioteki oraz świetlicy wiejskiej w Rynarzewie.

fot. Filia w Rynarzewie

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie