Tropy Katyńskie wiodą do Szubina

poniedziałek, 1.10.2012

Niewielu zna całą prawdę o Katyniu. Dzięki spotkaniu z Krystyną Piórkowską wiemy znacznie więcej. Krystyna Piórkowska amerykanka polskiego pochodzenia jest autorką niezwykle cennej publikacji pt. “Anglojęzyczni świadkowie Katynia”. W piątek 28 września, z inicjatywy dr. Mariusza Winieckiego doszło do dwóch spotkań z badaczką wojennej masakry polskich oficerów.

Jedno z nich miało miejsce w Zakładzie Poprawczym w Szubinie, na którego terenie znajdował się oflag – obóz jeniecki dla żołnierzy polskich, angielskich a pod koniec wojny amerykańskich. Spotkanie drugie odbyło się w szubińskiej bibliotece. Dzięki prelekcji ilustrowanej pokazem multimedialnym zdjęć i dokumentów autorstwa naszego gościa, poznaliśmy część zawiłych losów żołnierzy amerykańskich więźniów obozu szubińskiego, którzy brali przymusowo udział w wizji lokalnej na terenie Katynia, którą zorganizowali dla celów propagandowych Niemcy. Wiele dowiedzieliśmy się też o historii tuszowania zdobytej przez żołnierzy, wiedzy przez ich rządy. Była to smutna lecz pouczająca lekcja historii.

Dzięki uprzejmości współpracownika Muzeum Katyńskiego w Warszawie biblioteka wzbogaciła się o dwa egzemplarze opracowania na ten temat. Dziękujemy serdecznie P. Krystynie Piórkowskiej za ten dar!. Dodajmy, że prelekcja o Katyniu w naszej bibliotece była już kolejną w ramach cyklu Bliskie spotkania w ramach którego występują naukowcy, ludzie kultury, polityki i sztuki.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski