Współpraca zamiast rywalizacji

poniedziałek, 6.10.2014

Wiadomo, że biblioteki szkolne borykają się z brakiem zbiorów. Dlatego Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie postanowiła wyciągnąć rękę do zaprzyjaźnionych bibliotek. Książnica wzięła udział w projekcie Biblioteki Narodowej pt.: “Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”.


Udało nam się spełnić wymogi grantodawcy i otrzymaliśmy dziewięć tysięcy zł. na zakup zbiorów. Po dołożeniu deklarowanych trzech tysięcy mogliśmy zaproponować kupno zbiorów bibliotekom szkolnym, Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 1 oraz Zespołowi Szkół Specjalnych – każdej po cztery tysiące złotych! Koleżanki z bibliotek szkolnych same zdecydowały o zakupie. Łącznie było to 769 jednostek inwentarzowych. Wśród nich znalazły się głównie książki. Nie zabrakło też zbiorów multimedialnych. Na przełomie września i października zbiory znalazły się w szkolnych bibliotekach. Będą tam do końca roku szkolnego, a następnie, zgodnie z zapisami umowy, powrócą do Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie.

– Zakup zbiorów nie jest końcem naszej współpracy, ale jego początkiem, bowiem projekt Biblioteki Narodowej przewiduje dalszą współpracę między nami w celu promocji książki i czytelnictwa. Już dziś nasza książnica zaprasza młodsze dzieci z tych szkół na przedstawienie teatralne “Calineczka” w wykonaniu aktorów teatru ART-RE z Krakowa. W planach mamy też wycieczki dzieci do naszej biblioteki, lekcje biblioteczne i konkursy czytelnicze. Cieszymy się, że zamiast rywalizować współpracujemy – stwierdził dyrektor RBP Mirosław Rzeszowski.

 

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski