Z podróżniczką pod K2

sobota, 2.12.2023

1 grudnia w szubińskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Moniką Zakrzewską, osobą, która od wielu lat pasjonuje się podróżą. Goście odwiedzający książnicę mieli okazję wysłuchać prelekcji Pani Moniki i obejrzeć zdjęcia z jej trekkingu do bazy pod K2 w Pakistanie.

Podróżniczka na co dzień jest nauczycielką języka angielskiego w żnińskiej szkole, co nie przeszkadza jej poszerzać swojego dorobku podróżniczego, na którego koncie ma już 35 krajów.
Na swoje wojaże wybiera głównie szlaki górskie i rowerowe. Poza Europą była na Kaukazie, w Himalajach, Nepalu, Indiach, w Andach, w Pamirze, na Syberii, w rejonie jeziora Bajkał. Zdobyła sześciotysięcznik Chopicalqui (6354 m. n. p .m.) w Peru.

Oprócz wędrówek górskich pasjonuje się turystyką rowerową. W ten sposób zwiedziła m. in. Szkocję, Włochy, Bałkany i Nową Zelandię, przejechała wokół Islandię. Swoje wyjazdy organizuje sama. Ten do Pakistanu był wyjątkowy pod wieloma względami. Podróżniczka podzieliła się z nami wrażeniami z samej wyprawy, pokazała piękno gór pakistańskich, opowiedziała o doświadczeniach z miejscową ludnością. Oczarowała nas widokami i swoimi wrażeniami z obcowania z lodowcami.

Pomysł wyprawy do bazy pod K2 zrodził się w głowie podróżniczki już wiele lat temu, w tym roku przyszedł czas na jego realizację, z którego relację mogliśmy wysłuchać i obejrzeć w ten mroźny grudniowy wieczór.

Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania do naszej biblioteki.