Smaki Azji

czwartek, 15.12.2011

14 grudnia w czytelni RBP w Szubinie zapachniało dżunglą i egzotycznymi przysmakami gdy P. Michał Woźniak podróżnik amator, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaczął roztaczać przed miłośnikami podróży obrazy  niewidzianego nigdy przez nas świata.

Było to ostatnie w tym roku spotkanie z podróżnikami w  szubińskiej bibliotece.
Nasz gość poprowadził nas z lotniska na Okęciu przez plażę Kambodży w głąb dziczy do ruin tajemniczego Angkor – starożytną stolicę państwa Khmerów. Stamtąd do miasta u zbiegu błotnistych rzek – jak brzmi wolne tłumaczenie nazwy  Kualarumpur – stolicy Malezji.
Na przeźroczach zobaczyć mogliśmy różnorodność kulturową tak egzotycznego miejsca, bogactwo miasta z jego znanymi na cały świat wieżowcami na czele z dwoma wieżami – Petronas – Towers. Był też czas, byśmy ze swym przewodnikiem odwiedzili inne miasto- legendę dalekiego wschodu – Singapur zwane miastem lwa. Obok ultra nowoczesnych budynków i dzielnic handlowych zobaczyliśmy starą dzielnicę kolonialną Singapuru ze śladami obecności Holendrów i Anglików. Michał Woźniak pokazał nam na slajdach interesujące ruiny kościoła ormiańskiego z 1835 roku, katolicką katedrę Dobrego Pasterza i anglikańską katedrę Św. Andrzeja. Zabrał nas też do dzielnicy arabskiej i indyjskiej. Na deser nasz gość pokazał nam uroki wyspy Bali słynącej z surfingu i egzotycznych tańców. Z żalem rozstaliśmy się Michałem Woźniakiem obiecując sobie ponowne spotkanie w przyszłym roku. Być może niektórzy z nas wybiorą się z nim w przyszłym roku w realną podróż na antypody.

 

FILM ZE SPOTKANIA Z MICHAŁEM WOŹNIAKIEM

 

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski