Zmarł szubiński pisarz śp. Andrzej Klawitter

poniedziałek, 1.7.2019

Andrzej Klawitter urodził się  1952r. w Szamocinie, woj. Wielkopolskie. Zmarł po ciężkiej chorobie 28 czerwca 2019r. w Szubinie. Z wykształcenia ekonomista. W Szubinie mieszkał od 1985 r. W latach 1992–2001 pracował w Szubińskim Domu Kultury, gdzie współredagował, a potem był naczelnym redaktorem pisma „Szubiński Pelikan”, które na trwałe wpisało się w historię Szubina i Pałuk. Po dłuższej przerwie przez kilka kolejnych lat pracował w Tygodniku Powiat Nakielski, następnie na nowo podjął pracę w Szubińskim Domu Kultury, gdzie pracował do emerytury. Jego pasją było pisarstwo. Zadebiutował w 1984 r. słuchowiskami SF w konkursie IV Programu Polskiego Radia, w którym „Operacja” otrzymała I nagrodę, a „Granica” została przez PR zakupiona. Debiut książkowy to powieść political-fiction „N N” (GLOB, Szczecin 1988). Jest autorem, który nie trzyma się jednego gatunku literackiego ani też jednej tematyki. Jego kolejne dokonania poruszają różne sprawy współczesnej polskiej obyczajowości: od romansu „Kaja i Anna” (REBIS, Poznań 1992), poprzez psychologiczne studium nieprawdopodobnej zazdrości małżeńskiej „Labirynt zazdrości” (w odcinkach w bydgoskim „Dzienniku Wieczornym” w latach 1991–1992), powieść o sprawach młodzieży „Licealiści” (LSW, Warszawa 1996), do kwestii rozliczeniowych z czasami stalinowskimi we wczesnym PRL „Sumienie zła” (LSW, Warszawa 1997). Jego kolejne dwa teksty dla radia: „500.000 DM” i „Twardziel” w latach 1998–1999 zdobyły wyróżnienie i nagrodę w ogólnopolskim konkursie na słuchowisko ogłoszonym przez PR Szczecin. W 2006 r. otrzymał III nagrodę za powieść o tematyce młodzieżowej „Jedynaczka” w konkursie Wydawnictwa Telbit. W 2008 r. w tymże wydawnictwie ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Ślicznotka”, także o tematyce młodzieżowej. W 2008r. odznaczony Honorowym Medalem im. ks. Jana Kleina za dokonania literackie. Był członkiem jury pierwszych edycji Międzypowiatowego Konkursu Literackiego “Pegaz na Pałukach i Krajnie”. Za swoją działalność literacką otrzymał w 2012r. nagrodę i medal im. Jerzego Sulimy Kamińskiego, a w 2013 r. nagrodę literacką im.  Klemensa Janickiego.  W 2017r. z rekomendacji Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Andrzej Klawitter otrzymał nagrodę Zarządu Powiatu Nakielskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i sztuki. Wcześniej, w 2014r. również otrzymał tą nagrodę. W marcu 2018 ukazało się kilka felietonów satyrycznych publikowanych pt. „ Satyrycznym okiem Apolonii Szubińskiej” w itvszubin.pl W wywiadzie z Tomaszem Lebiodą, w listopadzie 2010r. w bydgoskim “Węgliszku” Andrzej Klawitter powiedział: “ Nie wiem dlaczego zacząłem pisać. Mieszkałem i pracowałem w Bydgoszczy w dużej firmie transportowej. Tradycji literackich w mojej rodzinie nie było. Wróciłem z roboty, wziąłem zeszyt, pióro i zacząłem pisać”. Ostatnia książka Andrzeja Klawittera opublikowana przez wydawnictwo Telbit została wydana w maju 2009r. Miała tytuł „ Pechowy fart”. Andrzej Klawitter był człowiekiem skromnym. Nie szukał poklasku. Po przejściu na emeryturę brał udział  w życiu kulturalnym miasta.

MR