Życie i śmierć na WWW

poniedziałek, 16.4.2012

Co jest dzisiaj rzeczywistością – świat off-line czy świat on-line?
Co stało się ze społeczeństwem po rewolucji wirtualnej?
Jacy jesteśmy w sieci?


Jak za pośrednictwem Internetu wzniecamy rewolucje i obalamy rządy?
Jak kochamy i oszukujemy innych?
Dlaczego dobrowolnie wykonujemy darmową pracę dla właścicieli Google i Facebooka?
Kto zamienia nas w niewolników, a kto w anioły?
Czy sieć WWW to demokratyzacja wieczności?

O tym mówił w piątek 13 kwietnia w szubińskiej bibliotece prof. dr hab. Waldemar Kuligowski na spotkaniu z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof.  E. Chroboczka oraz Gimnazjum nr 1 w Szubinie. Prelekcja oraz dyskusja okraszone były pokazem multimedialnym i projekcją filmu. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób. Dyrekcja Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie wyraża wdzięczność profesorowi Kuligowskiemu za nieodpłatne wystąpienie.

Prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, obecnie profesor UAM (od 2007 roku), wykładowca w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sprawuje też funkcję prodziekana na tym wydziale. W środowisku akademickim znany z nietypowych, często kontrowersyjnych poglądów.W 1991 roku ukończył bydgoskie VI Liceum Ogólnokształcące. W latach 1991–1996 – studiował etnologię i antropologię kulturową na UAM w Poznaniu (studia ukończył przedkładając pracę: “Antropologia a kultura popularna. Współczesna wielość teorii i obrazów”). W 1999 roku obronił pracę doktorską “Rzeczywistość tekstu. W kręgu antropologii refleksyjnej” a w 2006 habilitował się (kolokwium habilitacyjne na podstawie książki “Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna”).
Poeta, współzałożyciel zespołu punkowego, redaktor naczelny studenckiego pisma “Magazyn (etno)logiczny”. Eseista (publikował m.in. w następujących periodykach naukowych: “Teksty Drugie”, “Dialog”, “Teatr”, “Konteksty”, “Kultura i Społeczeństwo”, “Lud”, “Anthropos”) oraz tygodnikach opinii (“Tygodnik Powszechny”, “Polityka”, “Wprost”). Redaktor “Czasu Kultury”, członek Rady Naukowej kwartalnika “Kultura Popularna” i czasopisma naukowego “Kultura i Historia”. Jego książka “Miłość na Zachodzie” otrzymała tytuł Książki Jesieni 2004 przyznany przez “Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych”, a Sequel… wyróżniono nagrodą Edukacja XXI. Współpracuje z mediami ogólnopolskimi i lokalnymi, realizując programy telewizyjne. Prowadził pierwszy talk-show w historii TVP Poznań. Podróżnik. Od lat związany z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian – współpracownik Tawacin, pisma “Przyjaciół Indian”. Członek Slow Food Polska.

Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie
Mirosław Rzeszowski