Powiatowy Przegląd Filmów Amatorskich

– 2016 r. –

 

 

– 2015 r. –

Finał przeglądu filmowego „Bez Granic” to sukces dokumentu

W środowy wieczór, 18 listopada 2015 r., w czytelni biblioteki publicznej zasiadło ponad sto osób aby obejrzeć dziesięć finałowych filmów z siedemnastu zgłoszonych obrazów, do  drugiego międzypowiatowego przeglądu filmów amatorskich „Bez Granic” – projektu realizowanego przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne i Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie.

Wśród przybyłych gości znaleźli się starosta Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bethke i wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomasz Kaszewski; Burmistrz Szubina Artur Michalak oraz radni Szubina. Tak liczną reprezentację wysokich przedstawicieli władz Gminy i Powiatu poczytujemy za uznanie dla realizowanego projektu. Gościem specjalnym gali była artystka multimedialna, reżyserka Małgorzata Goliszewska. Artystka przedstawiła kilka swoich filmów dokumentalnych na czele z najbardziej znanym obrazem „Ubierz mnie”. Jednak najwięcej emocji przyniósł werdykt jury, któremu przewodziła dr Monika Siwak-Waloszewska oraz wybór nagrody publiczności. Pierwsze nagrody przypadły dokumentom biograficznym autorstwa Remigiusza Konieczki oraz małżeństwa Sylwii i Romana Kralów. Puchar Publiczności zdobył film szubinianki Karoliny Roj. Puchar prezesa Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego  przyznany został Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, za aktywny udział w dwóch edycjach przeglądu. Przegląd filmów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Nakielskiego, patronatowi Burmistrza Szubina oraz pomocy sponsorów. Patronat medialny pełnił: portal internetowy ITVSzubin.pl, Tygodnik lokalny Pałuki i Gazeta regionalna Powiat. Dziękujemy za pomoc i zapraszamy do współpracy w następnym roku, a wszystkich namawiamy by już dzisiaj chwytali za kamerę. Trzeci przegląd filmów już za rok! Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółową listę nagrodzonych i wyróżnionych wraz z uzasadnieniem.

 

Werdykt jury w drugim, międzypowiatowym przeglądzie filmów amatorskich „Bez granic”.

Jury w składzie: Tomasz Gronet, Mirosław Rzeszowski, Izabela Mężykowska, Paweł Dobies oraz przewodnicząca komisji Monika Siwak-Waloszewska postanowiło przyznać nagrody:
W kategorii młodszej wiekowo:
– Jakubowi Kawa, autorowi filmu „Rolnictwo w obiektywie”. Za niezwykłą dojrzałość myślenia obrazem, przemyślaną kompozycję wysmakowanych plastycznie kadrów, zrytmizowanie ujęć i umiejętne wykorzystanie muzyki w filmowej miniaturze ukazującej harmonię ludzkiej pracy z pięknem przyrody, za pasję, która sprawiła, że uprawa ziemi staje się dla widza czymś porywającym.
– Karolinie Roj, autorce filmu „Profanum”. Za wrażliwość i przekonujące ukazanie dramatu młodej osoby, brutalnie wepchniętej w dorosłość, sprawne konstruowanie świata przedstawionego za pomocą zmienności tempa akcji, retrospekcji, spowolnienia obrazu, dopracowanej inscenizacji, scenografii i dobrego aktorstwa nadającego autentyzm przejmującej fabularnej historii o bohaterce osamotnionej wobec otaczającej ją przemocy, otrzymującej wsparcie w świecie metafizyki.

W kategorii młodzieży starszej i dorosłych wyróżnienie:
– dla Bartłomieja Majcher autora filmu „Rutyna”. Za szczerość i lapidarność przekazu egzystencjalnych rozterek młodego człowieka, poszukującego własnej drogi w świecie i autorskiego sposobu wyrażania siebie za pomocą obrazu.
– dla Grzegorza Siuchnińskiego za film „Szubin”. Za ukazanie Szubina w niesztampowej, wizualnie formie bez upiększeń, lecz o rożnych obliczach.
– dla Mariusza Krala, autora filmu „Spływ”. Za brawurowe prowadzenie subiektywnej kamery, pokazującej niezwykle dynamiczny obraz, który sprawia, że w tym mini-filmie drogi  to my płyniemy rzeką, sycąc się kolorem, ulegamy silnym emocjom, podziwiając piękno dzikiej przyrody i razem z kajakarzem pokonując przeszkody.

III miejsce
– dla Eryka Wypycha, autora filmu „Moja pasja”. Za wspaniałą, wartościową pasję, która przełożyła się na pełen zaangażowania, trzymający w napięciu, przedstawiony z lekkością i humorem zbiorowy portret godnych naśladowania postaw ludzi, gotowych w każdej chwili nieść pomoc innym.

II miejsce
– dla Katarzyny Antkowiak, autorki filmu „Schemat”. Za świadome i niekonwencjonalne wykorzystanie szerokiego wachlarza filmowych środków, w bogatej formalnie i niezwykle sprawnie zrealizowanej autorskiej opowieści, odsłaniającej wrażliwość młodej kobiety, za spójność autentycznego przekazu próbującego zarówno w warstwie emocjonalnej, językowej, jak i wizualnej przełamywać schematy.

I miejsce ex aequo
– dla Remigiusza Konieczki, autora filmów „Pan Jan od rzeźb” i „Liny w galarecie”. Za kreatywność, pokazanie szerokiego wachlarza możliwości twórcy odnajdującego się w odmiennych tematach i formach, za dramaturgię w dokumentalnym portrecie, łączącą motywy tragiczne i komiczne w odsłanianiu niesamowitości bohatera, który mimo bolesnego doświadczenia przez los, potrafi cieszyć się życiem i swoją twórczą pasją, za oryginalność żartobliwej formy, opartej na grze słów i obrazu, która w adekwatnej do treści warstwie wizualnej zawiera jednocześnie interesujący wątek edukacyjny dotyczący dawnej kultury.
– dla Sylwii i Romana Kral, autorów filmu „Moje miejsce na ziemi”. Za kameralny, uniwersalny i spójny portret dojrzałego człowieka o wyjątkowej pasji nadającej sens życiu,  zrealizowany w różnorodnych planach i ujęciach, ukazujących postać w działaniu i detale, ze świadomością filmowca opowiadającego głównie obrazem. Unikalne metaforyczne zdjęcia w tym dokumentalnym filmie wzmacniają przekaz o fascynacji astronomią uczącą pokory człowieka będącego okruchem wobec kosmosu, jednocześnie podkreślający jego indywidualną moc zachwytu nad pięknem wszechświata.

Tutaj można oglądać nagrodzone filmy.

Tutaj można oglądać galerię zdjęć z przeglądu filmowego.

 

-2015r.-

Bez Granic: II Powiatowy Przegląd Filmów Amatorskich

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w międzypowiatowym konkursie filmu amatorskiego pt. “Bez granic”. Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Chętnych do udziału w projekcie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem poniżej.

Finałowy pokaz filmów w przeglądzie pt.: “Bez granic”

18 listopada 2015 roku o godz 18:00

w szubińskiej bibliotece

z udziałem Małgorzaty Goliszewskiej,

znanej autorki filmów dokumentalnych.



 

-2014 r.-

Kolor i muzyka: I Powiatowy Przegląd Filmów Amatorskich

 

Gama emocji, kolorów i tonów muzycznych, paleta gatunków – tak najkrócej można określić plon Pierwszego Powiatowego Przeglądu Filmów Amatorskich pt.: “W Moim Mieście”, odbywającego się w ramach projektu dofinansowanego przez powiat nakielski.

W środę, 29 października 2014 r., w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie, siedzibie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i partnera projektu, odbył się pokaz wybranych filmów. Licznie zgromadzona widownia obejrzała filmy: “Szubin” Pawła Dobiesa; “Śmierć i dziewczyna” Eweliny Kral, “Wspomnienie o Łukaszu” Piotra Bembenka, “Ah home. Let me go home…” Arletty Jagodzińskiej, Karoliny Roj i Oliwii Zielińskiej z Gimnazjum nr 2 w Szubinie, “Twój Paryż. Moja Kcynia” Mileny Kurdelskiej z Kcyni, “Interes Życia” Arkadiusza Siuchnińskiego, Marcela Żurka, Daniela Wasilewskiego, Jakuba Majewskiego, Bartłomieja Mieszkowskiego i Rafała Syrnickiego z Zakładu Poprawczego w Szubinie, “Nakło” Darii Kubik, Klaudii Marchewki, Karoliny Niewinczany, Magdaleny Toporowskiej.

 

Prezentowane obrazy były bardzo zróżnicowane pod względem użytych środków formalnych jak i pomysłu na scenariusz. Różnorodność przedstawionych filmów nie dziwi, bowiem w założeniach programowych zapisano, że celem przeglądu jest rozwijanie uzdolnień i kreatywności młodzieży oraz osób dorosłych, a także promocja powiatu nakielskiego. Pragnieniem organizatorów filmy miały rozgrywać się w jednym z miast naszego powiatu. Tak szeroko określona formuła przyniosła nam obrazy niezwykle zróżnicowane formalnie: od teledysku, przez dokument, po kryminał.

Do przeglądu zgłoszono jedenaście filmów: cztery obrazy autorstwa uczniów Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, jeden film wychowanków Zakładu Poprawczego w Szubinie. Film zgłosiło także Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Pozostałe produkcje były autorstwa twórców indywidualnych z Szubina oraz z Kcyni.

Komisję konkursową przeglądu tworzyli: dr Monika Siwak-Waloszewska filmoznawca, redaktor radia PIK, Mariusz Zieliński twórca i kierownik teatru Meandry w Szubinie oraz Tomasz Gronet dyrektor Żnińskiego Domu Kultury, a wcześniej redaktor TVP Bydgoszcz.

Oto werdykt jury: Przyznano dwa równorzędne, pierwsze miejsca dla filmów: „Twój Paryż. Moja Kcynia” autorstwa Mileny Kurdelskiej z Kcyni oraz dla filmu „Szubin” autorstwa Pawła Dobiesa z Szubina. Nagrodę drugą otrzymał obraz pt.: „Śmierć i dziewczyna” Eweliny Kral. Puchar prezesa Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego został przyznany Pawłowi Dobiesowi za artystyczną promocję Szubina.

W trakcie pokazu wybranych sześciu filmów publiczność miała możność dokonania swojego wyboru. Głosowano niczym w starożytnej Grecji, wrzucając kulki do pojemników. Okazało się, że puchar publiczności zdobył film pt.: “Śmierć i dziewczyna”.  Autorką obrazu była:  Ewelina Kral.

Zarząd Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz dyrekcja Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie dziękuje serdecznie za udział w projekcie realizatorom filmów. Dziękujemy także powiatowi nakielskiemu za grant, członkom jury za ocenę oraz widzom za udział we wspólnym święcie twórczości, jakim był pokaz filmowy. Już dzisiaj zapowiadamy kolejną edycję przeglądu. Tym razem pod wymownym tytułem “Bez ograniczeń”. Usuwamy bowiem wymogi co do tematyki dzieła i jego formy, a do kręcenia filmów zapraszamy także mieszkańców zaprzyjaźnionego powiatu żnińskiego. Finał już w listopadzie 2015 roku.

Do dzieła!

fot. Małgorzata Staszak

Prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego
Mirosław Rzeszowski